2024. június 03., hétfő

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#462
Ojmjakon: elárulom, nekem is van ilyesmi "beütésem", sõt a meteorológiai események közül én is az alkonyati-esti szélcsendes estéket szeretem, amikor percrõl-percre megáll minden és...
Gyõrtõl keletre találhatók a Duna homokteraszai, Szentiván környékén és Gönyûtõl délre. Futóhomokkal borított sík sztyeppvidék, melyet t-k beerdõsítettek már régen (sajnos) fenyõvel. Vannak itt olyan (csak lágyszárúakkal borított) tisztások, melyek azon túl, hogy szélvédettek, a talajtípus igen rossz hõ- és vízgazdálkodása miatt (viszonylag) szélsõséges viszonyokkal bírnak. Botanikai megfigyeléseim késztettek arra jópár évvel ezelõtt, hogy az ilyen felnyíló, szûz homokkal borított helyeken hõmérsékleti adatokat kedjek mérni. Néhány középiskolából eltulajdonított max-min hõmérõt helyeztem ki a terepre. Csak egy adatot hadd említsek: 2001.aug.30-án Gyõrben +10 fok volt a minimum, "kint" a 3 helyen elhelyezett hõmérõ a következõket mutatta: talajhõmérõ(-5cm): 8.8 ; Talajfelszín(0cm): 2.7; 2m-en: 5.8 fokot mértem. A növényborítottság és a talajféleség tehát (ahogy említetted igen fontos tényezõ.
Na, ezzel azt hiszem nem sok újat sikerült mondanom, csak az olvasókat fárasztottam...
Ojmjakon, az még érdekelne, hogy Te milyen növényborítottság-okozta hatásokra utaltál ?
#461
Ojmjakon: gondoltam, hogy a névválasztásod nem lehet a véletlen mûve:-) Egyégként Csobánka nem ilyen hidegpólus, persze jóval kisebb méretben és mértékben? Amikor gyakorlaton voltunk ott a katonaságnál, nekem nagyon úgy tûnt.
#460
jaurinum: Én úgy tudom, hogy -31,9, de ezen nem fogunk összeveszni. nevet Persze, lehet, h máshol vannak hidegebb helyek, csak ott nincs hivatalos mérés. Bár kicsi az esély, mert északról nyitott völgyet, ahol megül a hideg mégcsak találni, de olyan növényborítottság, ami szintén közre játszik a dologban, mint Zabarban, már ritkább dolog. Keresek egyébként potenciális "hidegpólusokat", mert nekem ez a mániám... Zabarban egy ún. QLC50 típusú teljesen automata klímaállomás van, ami nem tudom, hogy milyen idõközönként küld a központba adatokat: 2m hõmérséklet, talajhõm., harmatpont,szélhûtés, szélseb/irány, RH,csapadék...stb.,tehát, mint egy ws.
#459
Ojmjakon: biztos az én feljegyzésem rossz, nekem -30.9 fok szerepel arról a napról.
Ugyan nem jártam Zabaron, de szerintem hasonlóan hideg mikroklímájú (talán még hidegebb!), elzárt térség a többfelé lehet, akár a Heves-Borsodi-dombságban, akár keletebbre az Upponyi-hg. völgyeiben (Csernely, Lénárddaróc). Egyébként Zabaron milyen típusú meteorológiai állomás mûködtet az OMSZ ? Úgy értem, milyen paramétereket mérnek és milyen rendszerességgel?
#458
Csak érdekességként említem, hogy amikor azon a bizonyos 2002/2003-as télen, egészen pontosan 2003. jan. 12-én Zabarban -31,9°C-ot mértek, ott voltam és tapasztaltam (akkor még mûszerek nélkül) ezt a nem mindennapi hõmérsékletet, igaz nem tûnt olyan hidegnek (lévén, hogy szélcsend volt) mint egyszer a francia Alpokban 3700 m-en 12 m/s-os szélben a -29°C. Azóta rendszeresen járok Zabarba méréseket végezni és érdekes, hogy most télen, a január 30-án mért hidegrekord is megdõlt szintén Zabarban és elõtte való nap telepítettem egy hõmérõt a területre, ugyhogy rögtön sikerként könyvelhettem el a rekordot és örültem mint hülye Billy a konektornak. (Aznap hajnalban egyébként -22,6°C-ot mért a hõmérõm.) Most pedig egy modemes, automata rendszeren dolgozom, ami telefonkapcsolat révén küldi majd nekem a jó kis adatokat, hogy bárhonnan tudjam követni a paraméterek alakulását.
#457
Minden év tavaszán és õszén feljegyzem a lakótömbünk elõtt, az udvarban terpeszkedõ kb. 30 éves szivarfa (Catalpa) teljes "felöltözésének" ill. lombhullatásának idõpontját. Az elmúlt években (2000-tõl) nov.18., nov.16.,okt.31., nov.13. és nov.14-e voltak a fa teljes lombvesztésének napjai. Idén ez csak a tegnapi nappal következett be (nov.23.). Ennél az észak-amerikai fajnál sokkal nagyobb jelentõsége van a késõ-õszi szélerõsségnek, mint az elsõ nem talajmenti, -3, -5 fok körüli fagyoknak abban, mikor kezdi tömegesen hullatni levelét. Az idei nyugodt, t-k szélcsendes (de legalábbis élénk szelet igen ritkán meghaladó légmozgású) október-novemberben képes volt megtartani levelét egészen idáig - ellentétben Középhegységeink puha és kisebb levelû õshonos fafajaival (fõleg juharok, hársak), melyek az okt.19. környéki fagyok után megkezdték, a nov.eleji hideg reggelek hatására pedig be is fejezték "lekopaszodásukat". Elnézést, ha unalmas voltam.
#456
Itt olvasható az 1995.11.21-ei hófúvásról szóló cikk:
Link
#455
Tudom, láttam kb. 2 éve. Elég szomorú látvány volt. Én Kaposváron végeztem. Egyébként azon a bizonyos télen (1995-96) majdnem nekimentem egy autónak a Shell-kút mellett, a felüljárónál, mert akkora hó volt összekotorva, hogy eltakarta.
#454
Hát most már csak omladozó olajgyárat láthatsz, ha erre jársz... Lassan el fogják bontani, a 160 éves kéményért kár lenne, no meg a szintén évszádos adventívnövény-paradicsom egykori lelõhelyéért is... Amúgy Magyaróváron végeztem ált. agr.m.szakon. És Te?
#453
Köszi Jaurinum, dehogy veszem zokon! Neked is üdv, kolléga! Az a bizonyos tél nekem az idõjáráson kívül azért is emlékezetes volt, mert akkor kezdtem a Cereolnál dolgozni, sokat jártam többek között Gyõrben is. Volt, hogy a normál esetben 3 órás utat 8,5 óra alatt tettem meg. Sõt, egyszer Szekszárdon ragadtam, mert az Útinform lebeszélt a Mecsekben autózásról az elakadt kamionok miatt. Egyébként hol végeztél?
#452
Remélem, Kenya nem veszed zokon, hogy Taki helyett én is ideírom emlékeimet az általad kérdezett év telérõl. Egyben üdv. Neked, legalább már ketten vagyunk agrármérnökök nevet

1995 november 1-ével egy nagyon hosszú csapadéktalan periódus záródott le (októberben csapadéknyom sem volt Gyõrben). 1-én tehát erõs északi áramlással tört hazánkra a hideg és a hó, majdnem egy hétig tartott a csapadékos idõ, melynek végén elzárt békési falvak, járhatatlan zempléni fõutak tanúskodtak a tél korai erejérõl. Némi enyhülés után a december eleje-közepe ismét bekeményített, Gyõrben 14-én 30cm hótakarót jegyeztem fel (ami Karácsonyra szinte teljesen elolvadt...). Még szilveszter elõtt jócskán visszahûlt, és ismét vastag hótakaró alakult ki, de az akkori tél legkeményebb napjai azonban csak az újévben következtek: március 15-ig (!) volt összefûggõ hótakaró, melynek maximális vastagsága feb.13-án 35-38cm volt a városban. Több ízben süllyedt a friss hóesések utáni derült éjjeleken a hõmérséklet -15 fok alá, ebben a -20.5 fokos feb.1-i minimum az azévi tél rekordja.
#451
Taki! "95 novemberében mikor volt az a havazás, amivel kisebb-nagyobb megszakításokkal majdnem öt hónapig tartó tél vette kezdetét? Azóta sem volt olyan. A végén már én is meguntam, pedig az nagy szó!
#450
Szibéria! Igazad van, tök jó visszakeersni az archivumban az idõjárási helyzetet, elemezgetni úgy, hogy már megtörtént eseményt nézegetek. Sokat lehet belõle tanulni. Nemsokára meglesz a 95.11.21-ei cikk is, linkelve.
Az elõzõ, borzasztóan hosszú és unalmas, ezer éves, ki a francot érdekel 1965 cikk itt olvasható:

Link
#449
Taki, nyugodtan beírhatsz ilyeneket, szerintem sokak érdeklõdését felkelti, és elolvassa. Hiszen tényleg kevés napló-olvasó emlékezhet 20, 30 vagy 50 ezelõtt történt meteorológiai eseményekre, még kevesebbeknek adatik meg a lehetõség és idõ ezen historikus adatok felkutatására...

Jómagam az idõjárási események visszaidézését (naplóm segítségével) általában csak évfordulók idején teszem közzé, ha van rá idõm. Így van valós, és az aktuális viszonyokra vonatkozólag legjobban átérezhetõ értéke a régi adatoknak.

Nekem pl. 1995-nél emlékezetesebb volt a 12 évvel ezelõtt történtek: 1993-ban fogcsikorgató hideg volt ezidõtájt, országszerte -10 alatti minimumokkal, Zircen megdõlt (és azóta is érvényes erre a napra) a Tmin: -16.7 fokkal. S a hónap végéig nem is emelkedett fagypont fölé...


#448
Nyugi Taki, Horrorbaby stílusa ne vegye el a kedved.
Írd csak meg, tedd fel valahová, és ide tegyél ízelítõt, és a linkcímet.
Az 5-10-15-20...-ötlet tényleg jónak tûnik.
#447
olvaslak ám itt is taki nevet)) A gfs archívumba visszanézem a makroszinopt helyzetet akkorra
#446
Pedig van még cikkem 1995. november 21-rõl, a járhatatlan veszprém megyei utakról. De nem szeretném Horrorbaby drága idejét rabolni, hátha el kell ezt is olvasnia. Arról nem beszélve, legalább fél óra lenne, mire begépelném. Így marad nekem, nem teszem közkinccsé, egy arra való fórumban. szomoru((
#445
Ez nagyon jó ötlet lenne, csak sok + munka valaki(k)nek ...
#444
...visszatekintõ, de ennyire? a többségnek ez már történelem persze van akinek nem az... Az ötlet nem rossz csak rövidebben, milyen idõ volt 5, 10, 20, 30,...éve ?
#443
„Pénteken reggel a minimumszint általában nulla mínusz 5 között alakul ki, északkeleten még erõsebb lesz a fagy, a péntek délutáni maximumok az északkeleti országrészeken továbbra is csak nulla, mínusz három, másutt azonban már nulla, plusz négy fokig emelkednek.”

vége
#442
„A szabadság-hegyen 14, a Kékesen 15, Mátraházán 17, a Galya-tetõn húsz centiméter volta régi és a friss hóegyüttes vastagsága.
A hegyek hótakarója a szakemberek szerint mindenütt alkalmas sportolásra.
A meteorológiai Intézet elõrejelzõ osztályán közölték, hogy lényeges változás egyelõre nem lesz, tulnyomóan borult idõre, ismétlõdõ havazásokra, havasesõkre, elsõsorban a déli országreszeken esõkre kell számítanunk, a délkeleti-keleti szél idõnként megélénkül.A sikosság tovább tart, vagy még fokozódik”

folyt.köv.
#441
„Az Azori-Szigetek térségébõl kontinensünk nyugati partvidékéig nyomult keletnek egy óriás méretû és rendkívül mély ciklonrendszer, amelynek külsõ oldalán viszonylag enyhe Földközi-tengeri levegõ áramlik Dél- és Közép-európa fölé.
A magasban érkezett enyhébb, páradús légtömegek nagyarányú havazást, illetve esõzéseket okoztak a kontinens déli, nyugati és középsõ tájain. Hazánkban csütörtök reggelre csaknem az egész ország hóbunda alá került.”
folyt.köv.
#440
„A KPM Közúti Igazgatósága mindenhol megfelelõ elõkészületeket tett az utak karbantartására, a forgalom zavartalan lebonyolítására.
A balti anticiklon, amely a hét elején kemény, téli hideggel söpört végig Európán, a legutóbbi 48 órában visszahátrált északkeletnek.”

folyt.köv.
#439
„A 15. számú Autóközlekedési Vállalat jelentése szerint valamennyi járat közlekedik, igaz, néhány a kora reggeli órákban késéssel érkezett be a végállomásra. Veszprémben a tegnap esti órákban az ólmos esõ közúti fennakadást okozott a Kossuth Lajos utcában, de néhány órán belül, salak és homokszórás eredményeként helyre állt a forgalom.”

folyt.köv.
#438
NAPLÓ
AZ MSZMP VESZPRÉM MEGYEI BIZOTTSÁGA ÉS A MEGYEI TANÁCS LAPJA
XXI. évfolyam, 273. szám, PÉNTEK, 1965. november 19.
ÁRA: 60 fillér

„TOVÁBBI HAVAZÁSOKRA, SIKOSSÁGRA KELL SZÁMÍTANI”

„VALAMENNYI AUTÓBUSZJÁRAT KÖZLEKEDETT”
„HÓAKADÁLY MÉG NINCS MEGYÉNKBEN”

„Erõs havazással köszöntött be a korai tél. Az Európa szerte szokatlan idõjárás hazánkban, s így megyénkben komoly havazással mutatkozott be. Ennek ellenére a KPM közúti Igazgatósága szerint megyénben még sehol sem képzõdött hóakadály, valamennyi út járható. Csupán Keszthely környékén okozott némi fennakadást az utak síkossága, de itt is már a kora reggeli órákban megkezdték a salak és homokszórást, hogy idõben elkerüljék a közúti torlódást.”

Folyt. köv.
#437
találtam 1965. nov 19-ei teljes cikket.

Rövidesen! nevet))
#436
Egy kicsit régebbrõl:

Veszprém megyei Népújság

1955. november 19.

„Leesett az elsõ hó”

„A hirtelen hûvösre forduló idõ hatására a bakonyi hegyekben csütörtökön este ótahull a hó. A magasabb fekvésû zirci járás községeiben már 2-3, sõt egyes helyeken 4 cm-es hó fedi a tájat.

#435
Visszatekintve november elsõ felére a száraz,felhõs,szélcsendes és meleg jelzõk illenek rá Pápán.Csapadék 1,3 mm(Cseszneken 0,1 mm),ködöt két napon,10 és 11-én reggel jegyeztem fel.1-e,4-e és 9-e hozott napsütéses idõt.Az átlaghõmérséklet 6,8 fok.Egyszer fordult csak elõ rövid ideig tartó gyenge fagy elsején reggel/Tmin -1/.A legmagasabb T 4-én 15 fok és a napi átlag 10 fok.A leghidegebb nap 10-e,átlaga 4 fok.Erõs szél nem volt,szélcsend uralkodott.
Érdekesség,hogy szept 30 és nov 15 között 47 nap alatt Pápán 5,3,Cseszneken 5,6 mm esett.A tegnap esett 3,1 mm ellenére a két hónap csapadéka még egyszámjegyû.Ha ebben a hónapban nem esne,akkor a 105 évre visszatekintõ cseszneki adatok szerint elõször lenne a két hónap csapadéka 10 mm alatt.A legkevesebb esõ okt-nov-ben 1907-ben volt 7+7=14 mm.
Nem hivatalos 1986-os adataim szerint az egész õszt tekintve csak 2+10+11=23 mm esõvel messze ez az év vezet 1920 (41 mm),és 1924 (43 mm) elõtt-szárazság tekintetében.Az idei õsz szeptember esõzései miatt egyáltalán nem lehet száraz,de az október a 105 évbõl a 3. legszárazabb(5 mm) volt.Elsõ 1965 0 mm-el,2. 1951 3 mm.A 210 október-novemberbõl eddig csak 10 volt 10 mm alatt.
#434
Inkább ide írok, a naplóba túl hosszú lenne. nevet
A tegnap mért 5 mm esõhöz ma reggelig még 10 mm esett.
Ehhez hozzászámolva az elõzõ napok köd és esõszitálások mennyiségét ( 1 mm volt a csapimérõmben 12.-én reggel), a novemberi össz. eddig 16 mm-nél tart.
#433
A visszatekintéshez egy eddig talán kevéssé ismert, de rengeteg információt adó cím:

Link

A felhasznált állomások viszonylagosan kis száma miatt a térképek inkább csak tájékoztató jellegûek, a kisebb térségekben mutatkozható nagyobb eltéréseket nem mutatják.

A visszatekintés mellett, hosszútávú elõrejelzés is található a szövegrészben.
#432
Köszi István!
Én szerintem is megtörik végre ez az uncsi periódus...
Lehet, hogy még a télbõl is kapunk egy kis ízelítõt!?
Egyébként biztos, hogy októbert akartál írni nem szeptembert v. augusztust??
Szerintem október végénél azért már sokkal régebb óta nem volt se csapi se semmi esemény...
...Persze lehet hogy tévedek!
Szép napot, és eseménydús hetet,csak aztán óvatosan az utakon,ha bejön a "rossz" idõ...!!!
#431
Sziasztok! 93"-as novemberrõl van valakinek hosszas feljegyzése?(csapadék mennyisége,T stb...) Megköszönném. Akkor még "kicsi" voltam, de így hátha sikerül emlékezni, feleleveníteni! Itt a címem is: [email protected]
#430
Neofita1: Már október vége óta tart ez az unalmas idõjárás, ha jól tudom.
De valószínûleg a jövõhét már mozgalmasabb lesz.
#428
Suntan: az egy bazi nagy fehér felhõtömeg.
#427
Horrorbaby írta:
"Fagyos napnak azt a napot nevezzük, amikor a minimumhõmérséklet 0 °C alatti, azaz amikor a 2m-es magasságban fagy."
Forrás: Magyarország Éghajlati Atlasza.

Leifur adta internetalternatíva :
Link
#420
Nem értek nagyon az idõjáráshoz, ezért hát megkérdezem:
Mi az a nagy fehér felhõtömeg, ami NY-Európát lassan eléri? (fõoldal, mûholdkép)

Utolsó észlelés

2024-06-03 12:58:34

Szentmártonkáta

22.6 °C

na00

RH: 69 | P: 1014.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122947

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.